تحلیل سوالات کارشناسی ارشد رشته MBA(دولتی 94)

استعداد و آمادگي تحصيلي ويژه مديريت (GMAT)

در مجموع، سطح سؤالات GMAT در آزمون كارشناسي ارشد مجموعه مديريت اجرايي امسال را مي‌توان كمي آسان‌تر از سال گذشته دانست. تغيير فاحش در سؤالات GMAT كنكور امسال نسبت به سال گذشته طرح مجدد سؤالات مبتني بر «هوش و خلاقيت» بود. البته قابل ذكر است اين‌گونه سؤالات در سطحي آسان‌تر در سال‌هاي 91 و 92 طرح شده بودند، قبل از اين سال¬ها، اين¬گونه سؤالات مطرح نشده بود. از طرفي مي‌توان سؤالات حل مسأله امسال را كمي وقت‌گيرتر از سال قبل، سؤالات كفايت داده‌ها را آسان‌تر، سؤالات استدلال منطقي را يكسان، درك‌مطلب را آسان‌تر و تصحيح جملات را يكسان دانست. از بين دانشجوياني كه به دليل شركت در آزمون‌هاي آزمايشي مدرسان شريف و يا مطالعه‌ي كتاب يا جزوات مؤسسه با بنده در ارتباط بوده‌اند (به وي‍ژه در گرايش MBA) درصدهاي حدودي 75 تا 85 گزارش شده است و از‌ آنجايي كه اين عزيزان به احتمال قوي جزو نفرات تك‌رقمي آزمون MBA امسال هم خواهند بود! پيش‌بيني مي‌كنم براي 10 نفر اول ميانگين درصدها در حدود 80 باشد و براي داوطلبان خوب و برتر گرايش اجرايي، درصدهايي در حدود 50 تا 60 منطقي به نظر برسد.
از اشكالات مهم آزمون امسال مي‌توان به قسمت استدلال منطقي اشاره كرد كه به نظر يك سؤال (سؤال 49) بايد حذف شود. چرا كه در حين ترجمه و ضمن خط‌كشي در بعضي قسمت‌هاي متن اشكالي رخ داده است كه البته با كمي اغماض مي¬توان از آن صرف¬نظر كرد.
در پايان به داوطلبان سال آينده توصيه مي‌كنم كه در درس GMAT بايد تست‌هاي بسياري تمرين كنند تا در روز آزمون با تسلط كامل و سرعت بالا به سؤالات پاسخ دهند، همان‌طور كه در آزمون امسال مشاهده كرديد در صورتي كه رياضي بسيار آسان باشد، درس GMAT رتبه را تعيين مي‌كند (حتي اگر رياضي بسيار سخت هم باشد، باز هم GMAT رتبه را تعيين مي‌كند!) در ضمن مباحث نيز خيلي مشخص نيست، چون در آزمون كارشناسي ارشد 93 از هوش و خلاقيت سؤال زيادي طرح نشده بود در حالي كه در آزمون كارشناسي ارشد 94 تعداد اين سؤالات نسبتاً زياد بود.

رياضي عمومي 1 و 2

سؤالات رياضي آزمون كارشناسي ارشد 94 در رشته‌ي MBA، به معناي واقعي كلمه آسان بود!! و بسياري از سؤالات خصوصاً در بحث رياضي عمومي (1) در حد كنكور ديپلم به كارشناسي و حتي آسان‌تر از آن هم بود! مي‌توان گفت سؤالات امسال نسبت به سال قبل حداقل 15 درصد آسان‌تر بود. ضمن اينكه در آزمون امسال همانند سال قبل، 15 سؤال به رياضي عمومي (1) و 15 سؤال نيز به رياضي عمومي (2) اختصاص داشت.
بيشترين حجم سؤالات مربوط به فصل توابع چند متغيره از رياضي عمومي (2) با 7 سؤال بود. از فصل انتگرال در رياضي عمومي (1) و آن هم صرفاً از مبحث «مشتق از انتگرال» 3 سؤال ساده طرح شده بود! از فصل اعداد مختلط همانند سال قبل 2 سؤال، از فصل تابع 1 سؤال بسيار ساده، از فصل مشتق و كاربرد مشتق 3 سؤال، از فصل حد 1 سؤال خيلي ساده، از فصل دنباله و سري 1 سؤال (برخلاف سال 93 كه 5 سؤال طرح شده بود!)، از فصل مختصات قطبي 1 سؤال بسيار ساده، از فصل انتگرال‌هاي چندگانه 5 سؤال، از فصل انتگرال‌گيري روي خط و سطح و مفهوم ديورژانس 4 سؤال، از فصل جبرخطي (ماتريس) 1 سؤال و در نهايت 1 سؤال ساده هم از محاسبه طول قوس كه بيشتر در رياضي عمومي (1) گفته مي‌شود طرح شده بود.
متأسفانه 2 سؤال، سؤال 165 و 173 آزمون امسال صد در صد غلط طرح شده بودند كه بايد حذف شوند و در يك سؤال ديگر نيز بهتر بود در تايپ گزينه‌ها و يا حداقل نزديكي گزينه‌ها دقت بيشتري به خرج داده مي‌شد تا داوطلبان عزيز بي‌جهت اشتباه نكنند! به نظر من طرح سؤالات رياضي با اين وضعيت تفاوتي بين دانشجوي قوي و خوب و يا حتي تفاوتي بين دانشجوي متوسط و ضعيف ايجاد نمي‌كند و به نظرم طراحان سؤالات رشته‌‌هاي عمران و مكانيك بسيار بهتر و مناسب‌تر از طراح رشته MBA سؤال طرح مي‌كنند و در بين سؤالات آن‌ها نيز غلط كمتري وجود دارد!!
در مورد اين آزمون خيلي تحليل و بررسي معني نمي‌دهد! و فكر مي‌كنم با وجود طرح سؤالات غلط و بودجه‌بندي نامناسب در اكثر مباحث (مثلاً 3 سؤال از فصل انتگرال و هر سه سؤال از «مبحث مشتق از انتگرال»!!) طراح و يا بازبين نهايي سؤالات رياضي امسال، نبايد ديگر اميدي براي حفظ جايگاه خود داشته باشد!!
تا آن‌جايي كه از نتايج برخي داوطلبان قوي مدرسان شريف اطلاع دارم، درصدهاي احتمالي حدود 100، 95 و 91 حداقل براي 10 نفر اتفاق افتاده است و بنابراين پيش‌بيني من اين است كه ميانگين درس رياضي براي رتبه‌هاي تك‌رقمي امسال حداقل 90 باشد. البته اين موضوع با در نظر گرفتن حذف سؤالات غلط در نظر گرفته شده است.

زبان تخصصی

سؤالات زبان انگلیسی سال 94(بهمن 93) نیز از 100 سؤال در قالب دستور زبان، واژگان، کلوز تست و درک مطلب تشکیل شده بود. به طور کلی درباره میزان دشواری این آزمون باید گفت که سطح سؤالات نسبت به سال پیش حدود 20 تا 25 درصد سخت تر شده بود که جزئیات آن به شرح زیر است:
در مجموع، 35 سؤال به بخش دستور زبان اختصاص داشت که به دو صورت "سؤالات جای خالی" (20سؤال) و "سؤالات تشخیص ایراد جمله" (15 سؤال) ارائه شده بود. بیشترین سؤالات به مبحث "عبارات وصفی" با 5 سؤال، مباحث "صفت" و "افعال مجهول" هرکدام 4 سؤال و مباحث "عبارات مقایسه ای"، "تطابق فعل و فاعل"، "حروف اضافه"، "اسم"و "وارونگی" هر کدام 2 سؤال را به خود اختصاص دادند و همچنین مباحث مربوط به "قید"، "حشو"، "ساختار شرطی"، "زمان افعال"، "ساختار فعل"، "ساختار موازی"، "حروف ربط همپایه"، "عبارات اسمی"، "حرف تعریف"، "اسم موصول"، "حرف ربط" و در نهایت "اعداد ترتیبی و اصلی" 1 سؤال طراحی شده بود
همان طور که بارها ذکر شده، هدف طرح سؤالات زبان انگلیسی این است که سطح زبان داوطلبان حداقل باید بالاتر از سطح intermediate باشد. یعنی شما باید حتماً این مرحله را پشت سر بگذارید تا بتوانید به خوبی از عهده زبان MBA برآیید. البته این سطح در آزمون زبان انگلیسی MBA در حال تغییر است اما حداقل سطح شما باید گذراندن سطح (intermediate) باشد.
بخش واژگان این آزمون مطابق با سال های پیش، از 25 سؤال تشکیل شده بود که نسبت به سال گذشته آسان¬تر و استانداردتر بود. با تسلط کافی به لغات کتب504 absolutely Essential words و Essential words for TOEFL می¬توانستید به بیش از 70 درصد از واژگان پاسخ دهید، البته خواندن 1100 واژه در پاسخ به سؤالات واژگان نمی¬توانست بی¬تأثیر باشد. باید متذکر شد که شما در خواندن کتاب لغت حتماً تمام مترادف ها را نیز حفظ کنید و از کنار خواندن مثال های آن به راحتی نگذرید. همین مهم باعث شده است که همه کلماتی که در کتاب زبان انگلیسیMBA مدرسان شريف آمده است به همراه مترادف و مثال باشند و در كنار آن براي تثبیت بیشتر بعد از یکسری واژگان تعدادی تست به همراه پاسخ تشریحی آورده شده باشد.
بخش کلوز تست از 15 تست تشکیل شده که بر خلاف سال پیش که در قالب دو متن کوتاه بود، امسال هر 15 تست از یک متن بازاریابی آورده شده است.
بخش درک مطلب از 3 متن تشکیل شده است كه هر سه متن، مدیریتی هستند. آزمون خودسنجی دوم و سوم کتاب زبان مدرسان شریف از این نوع متون درک مطلب طراحی شده بود تا شما داوطلبان در برخورد با متون نسبتاً طولانی بتوانید آن ها را به خوبی پاسخ دهید.
در نهایت 3 توصیه برای داوطلبان کنکور MBA سال آینده داریم: اول اینکه کلیه تست های بخش دستور زبان کتاب مدرسان شریف را بخوانند و فقط به سؤالات ارشد سال های گذشته اکتفا نکنند. دوم اینکه لغات را همراه با تمام مترادف آنها حفظ کنند و از خواندن مثال مربوطه پرهیز نکند، زیرا مثال‌ها با نکته سنجی انتخاب شده است و توصیه سوم اینکه در کنار هر کتابی که برای زبان انگلیسی MBA می¬خوانید حتماً زبان تخصصی مدیریت و مدیریت اجرایی به خصوص لغات تخصصی و تست های درک مطلب را به خوبی مطالعه كنيد


جهت بیان نظرات خود در مورد تحلیل کنکور کارشناسی ارشد رشته مدیریت اجرایی و MBA اینجا کلیک نمائید.